تيم کوک اعتقاد دارد سياست‌هاي اپل در اپ استور باعث رشد توسعه‌دهنده‌ها و شرکت‌هاي گوناگون شده است و اشکالي در چارچوب‌هاي آن نمي‌بيند.


اتهاماتي که اخيرا متوجه سياست‌هاي اپل در درآمدزايي از اپ استور شده‌اند، واکنش شرکت و مديرعامل آن، تيم کوک را به‌همراه داشته‌ است. تيم کوک در جديدترين اظهارنظر خود گفت که کارمزدهاي دريافت‌شده از توسعه‌دهنده‌ها براي فروش اپليکيشن در اپ استور، تفاوت زيادي با کارمزد پلتفرم‌هاي رقيب ندارد. او همچنين مي‌گويد شرکتش در هيچ‌يک از بازارهاي حوزه‌ي فعاليت، رويکرد سلطه‌گرا را اتخاذ نکرده است. اظهارنظر مديرعامل اپل، بخشي از صحبت‌هاي او است که در جلسه‌ي استماع مجلس نمايندگان ايالات متحده مطرح مي‌شود. در اين جلسه، نماينده‌ها سلطه‌ي شرکت‌هاي آمازون، فيسبوک، گوگل و اپل را بر بازارهاي هدف و قدرت آن‌ها بررسي مي‌کنند.


جلسه‌ي استماع مجلس ايالات متحده، شامل صحبت‌ها و دفاعياتي از چهار مديرعامل بزرگ‌ترين شرکت‌هاي فناوري اين کشور مي‌شود. علاوه بر کوک، جف بزوس، ساندار پيچاي و مارک زاکربرگ، مديران عامل آمازون و گوگل و فيسبوک هم در جلسه صحبت خواهند کرد. آن‌ها به پرسش‌هاي نمايندگان پيرامون رويکردهاي مخرب احتمالي شرکت‌هايشان در بازار فناوري پاسخ مي‌دهند.


تيم کوک در بخشي از بيانيه‌ي خود که براي جلسه‌ي استماع آماده کرده است، مي‌گويد اپل در هيچ‌يک از بازارهاي هدف خود، سهم بازار غالب ندارد. او به بازارهاي اپ استور و آيفون اشاره مي‌کند. در بخشي از بيانيه‌ي کوک ‌مي‌خوانيم: «بازار گوشي‌هاي هوشمند با رقابتي بسيار شديد روبه‌رو است و شرکت‌هايي همچون سامسونگ، ال‌جي، هواوي و گوگل کسب‌وکارهاي موفقي مبتني بر گوشي‌هاي هوشمند توسعه داده‌اند و رويکردهاي متفاوتي را هم ارائه مي‌کنند». مديرعامل اپل در ادامه‌ي صحبت‌هايش مي‌گويد اپ استور با تنها 500 اپليکيشن، کار خود را شروع کرد و اکنون بيش از 11/7 ميليون اپليکيشن در آن حضور داشته که تنها 60 اپليکيشن، به اپل تعلق دارند.


بسياري از منتقدان، از عبارت دروازه‌بان براي اپل استفاده کرده و کسب درآمد از اپ استور را نوعي دريافت کارمزد به ازاي ورود به قلعه قلمداد مي‌کنند. تيم کوک در پاسخ مستقيم به چنين ادعاهايي مي‌گويد: «اگر اپل دروازه‌بان است، ما دروازه را بيش از گذشته و براي همه باز کرده‌ايم. ما مي‌خواهيم همه‌ي اپليکيشن‌ها در اپ استور عرضه شوند و تصميمي براي دور نگه داشتن آن‌ها نداريم».


با وجود اظهارنظرها و ادعاهاي تيم کوک و ديگر مديران اپل، اپ استور اخيرا تحت انتقادهاي شديد و موشکافي‌‌‌هاي عميق قرار دارد. به‌هرحال اکنون بيش از 1/5 ميليارد دستگاه مجهز به iOS در جهان وجود دارد که تنها اجازه‌ي نصب اپليکيشن از اپ استور را دارند؛ مگر اينکه جيلبريک شوند. ديويد سيسيلين، نماينده‌ي دموکرات کنگره و مدير کميته‌ي ضدانحصار مجلس نمايندگان، اخيرا اپل را متهم کرد که «اجاره‌هاي گزافي» از توسعه‌دهنده‌ها دريافت مي‌کند. او عملکرد اپل را به اصطلاح «سرقت اتوباني» تشبيه کرده بود که براي سودهاي بسيار زياد از فرايندهاي کسب‌وکاري استفاده مي‌شود. برد اسميت، مدير کل مايکروسافت هم اخيرا از تنظيم‌گران قانوني خواسته بود تا بررسي عميق‌تري روي عملکرد اپ استورها داشته باشند.


اپل در ماه ژوئن با چالشي در مقابله با توسعه‌دهنده‌هاي اپليکيشن ايميل Hey روبه‌رو شده بود. درگيري آن‌ها بر سر کارمزد 30 درصدي بود که اپل براي خريد اشتراک در اپليکيشن‌ها دريافت مي‌کند و در سال دوم اشتراک، به 15 درصد کاهش مي‌يابد. در همان ماه، کميسيون تنظيم‌گري رقابت در اتحاديه‌ي اروپا نيز يک بررسي موشکافانه روي سياست‌هاي اپل مبني بر مم کردن توسعه‌دهنده‌ها به استفاده از ابزارهاي اپل در پرداخت‌هاي درون‌برنامه‌اي انجام داده بود. اين بررسي پس از مطرح شدن شکايت ازسوي رقيب اپل موزيک، اسپاتيفاي، انجام شد.


کوک در اظهارنظرهاي خود مي‌گويد اپ استور، ابزاري براي ورود توسعه‌دهنده‌ها به دنياي کسب‌وکار است و در مقايسه با ابزارهايي که در سال 2008 و زمان رونمايي اپ استور وجود داشتند، هزينه‌هاي کمتري دارد. کوک در بخشي از بيانيه‌ي خود مي‌گويد: «فروشگاه‌هاي سنتي، کارمزدهاي بالا و گستردگي عملکرد پايين داشتند. محتواي رسانه‌اي فيزيکي مانند CD نيز نيازمند جابه‌جايي بودند و امکان به‌روزرساني نداشتند. اپ استور از همان ابتدا يک جايگزين انقلابي بود. توسعه‌دهنده‌هاي اپ استور خودشان قيمت اپليکيشن‌هايشان را مشخص مي‌کنند و هيچ‌گاه براي فضاي قفسه‌ي فروشگاه، هزينه‌‌اي پرداخت نمي‌کنند».


جف بزوس، مديرعامل آمازون نيز جوابيه‌اي مشابه براي اتهام‌هاي اخير دارد. او مي‌گويد آمازون در شکست‌هاي دنياي کسب‌وکار، ميلياردها دلار خسارت مالي متحمل شده، اما موفقيت‌هايي هم داشته است. او به سرويس خدمات ابري AWS اشاره مي‌کند که توسعه‌ي کسب‌وکار را در ايالات متحده و سرتاسر جهان به‌همراه داشت و اشتغال محلي را نيز به اندازه‌ي قابل‌توجهي افزايش داد. در بخشي از بيانيه‌ي بزوس مي‌خوانيم:زماني‌که خريداران از آمازون خريد مي‌کنند، به اشتغال‌زايي در جوامع محلي خود کمک کرده‌اند. درنتيجه، آمازون به‌صورت مستقيم ميليون‌ها نفر را صاحب شغل مي‌کند که بسياري از آن‌ها در سطوح پايين و طبق قراردادهاي حقوق ساعتي کار کرده‌اند. ما محدود به استخدام دانشمندان کامپيوتر تحصيل‌کرده و مديران باسابقه‌ي داراي مدرک MBA در سياتل و سيلي‌ولي نيستيم.تيم کوک در ادامه‌ي بيانيه‌ي خود ادعا مي‌کند که کارمزد دريافت‌شده در اپ استور «بسيار کمتر از کارمزد 50 تا 70 درصدي است که توسعه‌دهنده‌هاي نرم‌افزار پيش از تولد اپ استور به توزيع‌‌کننده‌ها پرداخت مي‌کردند». او در ادامه مي‌گويد مقدار کارمزد اپ استور، تفاوتي با ديگر بازارچه‌هاي اپليکيشن ندارد و آن‌ها تاکنون کارمزد يا هزينه‌ها را افزايش نداده‌اند. از ادعاهاي ديگر کوک مي‌توان به کاهش هزينه براي خريد اشتراک و همچنين معاف کردن برخي از دسته‌هاي اپليکيشن اشاره کرد. او مي‌گويد توسعه‌دهنده‌ها در بسياري از اپليکيشن‌هاي اپ استور، 100 درصد از درآمد حاصل را دريافت مي‌کنند. او در صحبت‌هاي خود به مطالعه‌اي اشاره مي‌کند که چندي پيش منتشر شد و کارمزد اپ استور را با فروشگاه‌هاي مشابه همچون گوگل پلي استور، آمازون اپ استور، سامسونگ گلکسي استور و مايکروسافت استور و همچنين بازارچه‌هاي متعلق به اوبر و اير‌بي‌ان‌بي و اپيک گيمز مقايسه مي‌کرد.


درنهايت جوابيه‌هاي تيم کوک و ديگر مديران دنياي فناوري، بايد توسط تنظيم‌گران قانوني و حتي کاربران و کارشناسان مورد تحليل قرار بگيرد تا وم اعمال فشار براي تغيير سياست‌ها يا تأييد روندهاي کنوني، تصويب شود.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Adam روز به روز Howie Jimmy windowshost قطعات لودر کاترپيلار صندلي ويزاي شينگن فروش عمده لوازم آشپزخانه رزيلاباکس